Angyalfű ( Angelica archangelica )
Angyalgyökérnek, orvosi angyélikának is nevezik. Kétéves növény, mely júliusban és augusztusban virágzik. Gyökerét szeptemberben és októberben gyűjtik. Kedveli a nedvességet, ezért általában vízfolyások mentén és vizenyős réteken található meg.
Felhasználása:
Levelét kompótokba főzve csökkenthetjük a cukor hozzáadásának mennyiségét.
Illatszerként levele potpourriba jó.
Gyógyászatban friss vagy szárított levelét leforrázva gyógyteaként megfázás esetén, vagy szélhajtónak igyuk.
Vigyázat! Az Angyalfű fényérzékenységet okozhat, ha hosszabb ideig folyamatosan fogyasztjuk. A kezelés alatt kerülni kell a napozást és a szoláriumot.
Ánizs ( Pimpinella anisum )
Ezt a kecses, pihés levelű növényt évszázadok óta termesztik. Sajnos ma már szinte csak a karácsonyi sütemények fűszereként ismerjük, bár ennek ellenére az egynyári növénynek is meg van a maga helye a gyógynövények között. Az ánizs jó illatú illóolajokat tartalmaz és régóta ismert gyógyerejéről. A népi gyógyászatban gyomor- és bélgörcsök enyhítésére, valamint hörghurut kezelésére alkalmazzák. Főleg gyermekeknek szoktak ánizsteát főzni felfúvódás és köhögés ellen. A termés illóolaja fájdalomcsökkentő, görcsoldó, vesekő és székrekedés okozta görcsök oldására is alkalmas. Nyákoldó, köptető, fertőtlenítő hatása is ismert.
Felhasználása:
Magját egészben vagy összetörve kenyérbe vagy tésztákba ajánljuk.
Levele gyümölcssalátákban igen ízletes ízvilágot kölcsönöz. Télire szánt savanyúsághoz is használjuk, mint pl. a tök, vöröskáposzta, cékla, sárgarépa savanyításához.
Illatszerként tört magjával potpourrit illatosíthatunk .
Gyógyászatban a magjának forrázata kellemes, antiszeptikus hatást vált ki meghűlés és köhögés ellen. Enyhíti a rossz emésztés okozta panaszokat, csökkenti a puffadás, felfúvódás kellemetlen érzetét.
Vigyázat! Az ánizs termése nagyon hasonlít a mérgező bürök termésére. A bürök termésének bordázata erősebben kiemelkednek, hullámosabb lefutásúak mint az ánizs. Termését összedörzsölve kellemetlen illatot áraszt.